W dni świąteczne (ustawowo wolne od pracy), dostępność firm pożyczkowych może się różnić.

Spis ofert posortowany według kosztów
standardowej pożyczki

 

 


Średnia ocena pożyczek:

3.38
Liczba wszystkich ocen:
3809
 2016-12-21

Nowe ograniczenia dotyczące MPKK

Czy nowa "ustawa antylichwiarska" spowoduje, że pożyczki pozabankowe znikną z Polski?

Nie tak dawno bo w marcu 2016 roku weszły w życie obowiązujące ograniczenia MPKK. Zobacz więcej na maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu. Nowy projekt MS jeszcze bardziej je ogranicza do 10% kwoty kredytu oraz 10% za każdy rok trwania umowy. Obniżeniu ma ulec również

całkowita suma kosztów do 75% pożyczanej kwoty, a nie jak obecnie 100%. Dobrze pokazuje to poniższy wzór z naniesionymi propozycjami.

 

wzór na mpkk

Sprawdź sam na kalkulatorze jak mogą wyglądać koszty chwilówek w przyszłości i porównaj do obecnych.

Kalkulator (nowe) MPKK

Proponowane maksymalne pozaodsetkowe koszty udzielonej pożyczki
Kolor czerwony - ograniczenie kosztów do wysokości 75% kwoty pożyczki
MPKK 54.11 zł
Kwota pożyczki zł  

Na ile dni

rok przestępny tak nie

 

 

Nowy projekt ustawy ma dotyczyć również kredytów udzielanych przez banki a także SKOK-i. Do tej pory trzeba udowodnić lichwiarzowi lichwę i własną sytuację zmuszającą do korzystania z lichwy, co jest pojęciem mocno względnym. Teraz za pobieranie od klientów świadczeń przekraczających ustawowe wysokości, przewidziano karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Czyli powstaje mierzalny próg oznaczający już poziom lichwy.

O tyle o ile przed wcześniejszymi ograniczeniami na rynku było wiele chwilówek oferujących nawet tańsze pożyczki a "rewolucja" odbyła się głównie kosztem likwidacji lub ograniczenia stosowania przedłużeń, co zresztą znalazło swoje ujście w refinansowaniu, to obecnie sytuacja jest zgoła odmienna. Nie ma na rynku internetowym,  pożyczki pozabankowej spełniającej ten wymóg. Czyżby obejścia nieśmiało pojawiające się w postaci niewymaganego płatnego dodatkowego poręczenia oferowanego "pod stołem" nabiorą tempa lub rynek wymyśli coś innego albo wręcz siłą rzeczy podziękuje, zgasi światło i zamknie drzwi? Projekt będzie konsultowany a co z tego wyjdzie czas pokaże.

 

Zadaj pytanie lub podyskutuj na ten temat ...