Najpopularniejsze artykuły

  Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych

  2017-08-17,

  Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych czyli ostatnia deska ratunku dla osób ze złą historią kredytową W sytuacji kiedy bank zamyka kurek i nie chce z nami rozmawiać, najczęściej szukamy...

  Pożyczki zabezpieczone hipoteką

  2017-08-02,

  Pożyczki zabezpieczone hipoteką na co zwrócić uwagę oraz jak to wygląda w praktyce W ostatnim czasie do Rzecznika Finansowego trafia coraz więcej zapytań od osób, które straciły...

  Spłata pożyczki której nie brałeś

  2016-02-01,

  Spłata pożyczki której nie brałeś Uwaga na oszustów wyłudzających dane osobowe celem zaciągnięcia pożyczki na naszą szkodę. To może być mocno stresujące, ale nie należy wpadać w panikę,...

  Szybkie przelewy BlueCash

  2017-09-15,

  Szybkie przelewy BlueCash jak obejść ograniczenia systemu Elixir BlueCash jest systemem należącym do firmy Blue Media S.A. z Sopotu, która jest krajową instytucją płatniczą nadzorowaną...

  Trwały nośnik w pożyczkach online

  2017-08-30,

  Trwały nośnik w pożyczkach online jak rozwiązać problem umów zawieranych na odległość Ważnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest nośnik informacji. Dystrybucja pożyczek poprzez sieć...

  Numer konta bankowego

  2019-04-28,

  Numer konta bankowego czyli identyfikator współczesnego skarbca Biorąc pożyczki przez internet najczęściej otrzymujemy pieniądze przelewam na konto bankowe. Również wykonując przelew...

  Nowe regulacje MPKK

  2016-12-21,

  Nowe ograniczenia dotyczące MPKK Czy nowa "ustawa antylichwiarska" spowoduje, że pożyczki pozabankowe znikną z Polski? Nie tak dawno bo w marcu 2016 roku weszły w życie obowiązujące...

 
 


Średnia ocena pożyczek:

3.36
Liczba wszystkich ocen:
3928
2019-02-15

Etyka w afiliacji

czyli właściwa droga do rozwoju branży pożyczkowej

Za nami tegoroczna gala Loan Magazine Awards. Wszystkim nagrodzonym należy pogratulować. Organizatorom serdecznie podziękować za naprawdę profesjonalne przygotowanie, miłą i przyjazną atmosferę. Wyśmienitego jadła i trunków też nie zabrakło. Obszerną relację z tego wydarzenia na pewno

będzie można znaleźć na stronie organizatora. Nie było by jednak przełomu, gdyby nie pewien fakt, iż jeden z nagrodzonych nawiązał do tematu przewodniego tego artykułu. Publicznie wypowiedziane słowa o etyce w afiliacji nie powinny zostać uśmiercone natłokiem dalszych ważnych tematów. Postanowiliśmy nadać im większą moc. Dlaczego jest to takie ważne, i nie tylko w branży finansowej?

Czym jest afiliacja?

W rozumieniu ogólnym słowo oznacza z łac. affilatio – usynowienie, włączenie do rodziny. Afiliacja to nawiązanie względnie trwałej współpracy pomiędzy zbiorowymi podmiotami dysponującymi zazwyczaj odmiennym i nierównorzędnym potencjałem. Współpraca obejmuje realizację celów o podobnym bądź identycznym charakterze, przy jednoczesnej samodzielności i niezależności organizacyjno - programowej podmiotów w osiąganiu pozostałych celów. Takie znaczenie znajdziemy między innymi w Wikipedii. To co jest z tego najważniejsze zostało wyróżnione.

Czym jest etyka?

Etyka stgrec. ethos - zwyczaj. Dział filozofii, zajmujący się badaniem moralności i tworzeniem systemów myślowych, z których można wyprowadzać zasady moralne. Etyka bywa też nazywana filozofią moralną. Tak znowu można rzec za Wikipedią. Twoja Pożyczka nie jest jednak portalem zajmującym się filozofią, więc skrócimy wszystkie wywody do konkretnych wniosków jakie kryją się za tym pojęciem i zbioru zasad moralnych uznanych w naszej kulturze jako negatywne: kłamstwo, kradzież...

Etyka afiliacji w pożyczkach internetowych

Teraz wracamy do naszego "podwórka" łamiąc świadomie - co ważne bez poczucia wstydu, zasady norm obyczajowych jakie tam panują, zarazem nie naruszając przy tym norm moralnych, gdyż wszyscy z pewnością mają takie same włącznie z nami.

Należy otwarcie napisać, że obecnie "techniczna" strona etyki w afiliacji pozabankowych pożyczek internetowych wygląda tragicznie! Nie mamy na myśli samych narzędzi, które można jeszcze poprawiać, by lepiej służyły etycznej afiliacji – co zresztą czynimy codziennie, tylko sposobu ich wykorzystania. Nie chcemy również podawać konkretów, gdyż dosłownie zniszczy to całą afiliację w tej branży, a nie jest to naszym celem.

W przeciwieństwie do tego co mamy teraz, na etycznej afiliacji wszyscy korzystają. Jak właściwie ta etyka powinna wyglądać? Odpowiedzi można znaleźć w wielu miejscach na naszej stronie, szczególnie w branży internetowych pożyczek pozabankowych. Nie jest to jedyny słuszny punkt widzenia, ale jednak najbliższy temu co można rozumieć pod słowem etyka. Może nie robimy tego najlepiej, ale wykorzystując skromne zasoby na pewno właściwie.

Nie można dobrze przeprowadzić samoregulacji w tym obszarze, nie przyglądając się fundamentom na jakich on stoi. Dotyczy to praktycznie wszystkich uczestników, dla których etyczna afiliacja ma ogromne znaczenie. Są to:

 • pożyczkobiorcy
 • wydawcy
 • sieci afiliacyjne
 • pożyczkodawcy

Ten podstawowy podział można oczywiście rozszerzyć o kolejne podmioty, jednak już po tym widać, że to ogromna liczba ludzi, którzy są mniej lub bardziej zależni od afiliacji. Mamy tę szansę, że możemy oglądać od kuchni przygotowywanie potraw, a zarazem delektować się nimi na sali w restauracji. Dosłownie oznacza to, że tak pełniej doświadczamy empatii z każdym uczestnikiem tej uczty i szukamy kompromisu, który nasyci wszystkich długofalowo.

Afiliacja jest ważna dla pożyczek internetowych

Towarzyszy im od samego początku. Bez afiliacji nikt by nie słyszał i czytał tak powszechnie o np. chwilówkach, które spełniają bardzo ważną praktyczną rolę dydaktyczną w całym systemie finansowym.

Bez afiliacji nie ma mowy o rozwoju rynku pożyczek pozabankowych, gdyż nie pomaga to podmiotom dysponujących nierównorzędnym potencjałem. Afiliacja znakomicie pomaga również w samodzielności i niezależności, zarówno firm pożyczkowych jak i wydawców, a etyczna zwiększa świadomość pożyczkobiorców i służy wszystkim.

Afiliacja pomaga szybko włączyć się do rodziny nowym podmiotom i przetrwać już istniejącym, np. instytucjom pożyczkowym, niezależnie od ich statusu zasobności portfela. Wspomaga to utrzymanie konkurencji na tym rynku. Przypomnijmy, że prawdziwy rozwój danej branży - biorąc pod uwagę cechy człowieka, może postępować tylko w przypadku, kiedy panuje na niej konkurencja. Inaczej działania przypominają przysłowiowe "bicie piany".

By można było przetrwać i mówić o dalszym rozwoju branży - jak wszędzie potrzeba zysków. Jednocześnie należy też wiedzieć, że etyka nie idzie w parze z zyskiem, ale zysk bez etyki długo się nie utrzyma. To tyle w temacie "złotych myśli" dla przeciwników bojących się etycznej afiliacji.

Aktualnie internet w czasach szalejącego i niekontrolowanego marketingu, nie jest sprzyjającym nośnikiem do propagowania takich idei. Kto jednak będzie chciał z niego korzystać w przyszłości, jeżeli etyczna afiliacja nie zwycięży? Warto o tym pomyśleć już teraz.

Prorocze słowa, które padły na gali Loan Magazine Awards, mają odzwierciedlenie w pierwszych symptomach pojawiających się już wcześniej na rynku. Między innymi punkt VI 6.2  projektu "Kodeksu Odpowiedzialnego Pożyczania dla Instytucji Pożyczkowych" dotyczący sieci afiliacyjnych i wydawców, który został udostępniony na stronie PZIP. W szczególności warto przytoczyć fragment, że instytucje pożyczkowe zobowiązane są do współpracy z tymi partnerami, którzy:

c) nie wprowadzają Klienta w błąd, w szczególności, co do reklamowanych funkcjonalności produktów i usług

Oczywiście te jaskółki wiosny nie czynią. Nie tylko wydawcy i sieci, ale również same firmy pożyczkowe nie są krystalicznie czyste, a transparentność działań pozostawia jeszcze wiele do życzenia. W tej branży tkwi świadomość, że każdy "dyma" każdego. Niestety tylko niecenzuralny wyraz dobrze oddaje powagę sytuacji. Takie twierdzenie nie powstało bez solidnych podstaw. Na szczęście coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że nie tędy droga.

Twoja Pożyczka nadal jednak dokłada starań, by w tym wypadku nie było jak z zasadami reklamowymi Google, dotyczących produktów finansowych. Monopolista nie jest w stanie ich kontrolować lub celowo "przymyka oko" na to co się dzieje, szkodząc tym samym rozwiązaniom systemowym, które działając tylko w pełni przy udziale etycznej afiliacji, nie potrzebują już żadnych oddolnych i odgórnych regulacji (co najwyżej niewielkich korekt), gdyż są oparte na prawdziwych zasadach rynkowych. Nie lepiej słowo "dymać" zastąpić słowem pilnuje?

Brak zrozumienia i wprowadzenia w codzienne życie tego o czym piszemy, spowoduje kolejne "zaciśnięcie pętli" odgórnie narzuconymi regulacjami, co już miało miejsce w historii. Jeżeli jakimś cudem nawet to nie nastąpi, i tak brak etycznej afiliacji trawi całą branżę od środka już dłuższy czas. Nie podjęcie działań wspierających prawidłowe i właściwe procesy, zniszczy prędzej czy później jednego z uczestników tych wzajemnych relacji na rynku i zamiast samoregulacji będziemy mieć do czynienia z samolikwidacją.

Zadaj pytanie lub podyskutuj na ten temat ...