W dni świąteczne (ustawowo wolne od pracy), dostępność firm pożyczkowych może się różnić.

Spis ofert posortowany według kosztów
standardowej pożyczki

 

 


Średnia ocena pożyczek:

3.38
Liczba wszystkich ocen:
3809
2018-04-04

Rejestr instytucji pożyczkowych

czyli kto może legalnie pożyczać

Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego, pożyczki może udzielić każdy. Jednak jeżeli czynimy to w sposób zorganizowany i systematyczny, czerpiąc z tego profity w postaci różnych opłat i prowizji, które pozwalają utrzymać działalność to takie funkcjonowanie jest już obwarowane

dodatkowymi regulacjami. Głównym przewodnikiem po nich jest Ustawa o kredycie konsumenckim, która wyznacza granice i stanowi kompromis pomiędzy interesami uczestników rynku pożyczkowego.

Konsument decydując się na pożyczkę pozabankową szuka pożyczkodawcy, który będzie chciał jej udzielić. Pomiędzy stronami umowy powstaje pewna symbiotyczna zależność, dlatego ważnym jest by pożyczkobiorca wybierał legalnie działające firmy pożyczkowe, które spełniają nakładane na nie wymagania. W zamierzeniu ma to chronić konsumenta przed niepewnymi źródłami finansowania i niespodziankami jakie mogą się za tym kryć. Pożyczkodawca z pewnością dokładnie „prześwietli” przyszłego klienta. W drugą stronę droga jest niestety jeszcze bardziej wyboista.

W gąszczu różnych stacjonarnych punktów pożyczkowych, niezliczonej ilości stron internetowych w sieci oferujących szybkie finansowanie, łatwo zapomnieć o tej bardzo ważnej rzeczy – kto tak naprawdę pożycza. Nazwa firmy nie zawsze jest tożsama z marką, logotypem, brandem (określeń jest wiele) pod którymi „serwowane” są pożyczki. O trudnościach ze znalezieniem informacji o pożyczkodawcy zanim staniemy przed faktem dokonanym, możemy pisać wiele. Internauci, którzy czytają ze zrozumieniem naszą stronę, pewnie domyślają się dlaczego. Nie bez znaczenia jest ciągłe przypominanie przez nas o istotnej roli formularza informacyjnego, gdyż już na samym początku zawiera on informacje o kredytodawcy.

Ustawa o kredycie konsumenckim narzuca podmiotowi zwanemu instytucją pożyczkową, czyli naszemu pożyczkodawcy pewne wymagania opisane w art. 59a. Najważniejsze z nich to:

  • prowadzenie działalności jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna
  • minimalny kapitał zakładowy 200 000 zł w formie własnego wkładu pieniężnego
  • niekaralność członków zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurenta

Nowelizacja wspomnianej ustawy w art. 59aa - 59ag, która weszła w życie 22 lipca 2017 roku, „skoszarowała” firmy pożyczkowe w tak zwanym „Rejestrze instytucji pożyczkowych”. Rejestr prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) i jest dostępny na tej stronie. Nie oznacza to jednak iż jest ona organem kontrolującym jak w przypadku banków. Konsument ma jednak pewność, że komisja dokonała wnikliwej weryfikacji spełnienia warunków stawianych instytucji pożyczkowej w art. 59a i w przypadku pozytywnej oceny dokonuje wpisu w rejestrze w ciągu 14 dni od złożenia wniosku, pobierając stosowne wynagrodzenie w kwocie 600 zł od przedsiębiorcy chętnego na udzielanie pożyczek. W przypadku potrzeby zmiany danych w rejestrze KNF „skasuje” dodatkowo 200 zł. W zamian konsument został wyręczony potrzebą samodzielnego sprawdzenia, czy aby tam gdzie stara się o pożyczkę jest wszystko prawidłowo, przynajmniej od strony formalnej dotyczącej samej organizacji.

Zanim powstał „Rejestr instytucji pożyczkowych” istniało niezbyt długo podobne lecz nieformalne rozwiązanie pod nazwą „Rejestr firm pożyczkowych”, prowadzone przez „Związek firm pożyczkowych” przemianowany potem na „Polski związek instytucji pożyczkowych”, który w przeciwieństwie do KNF jest całkowicie prywatną inicjatywą dbającą o interesy stowarzyszonych podmiotów. Faktem jest, że przynajmniej wpis był darmowy ;-)

Obecnie w rejestrze (na czas  publikacji) znajduje się 283 firmy. Oczywiście nie wszystkie udzielają  pożyczek przez internet. Warto jednak korzystając również z lokalnego punktu, sprawdzić czy firma udzielająca pożyczki widnieje w rejestrze. Należy pamiętać, że żadna firma nie może legalnie udzielać pożyczek nie będąc wpisana do rejestru jak nakazuje ustawa.

Twoja Pożyczka jako medium propagujące wiedzę na temat pożyczania i „klarowania" branży (szczególnie tej działającej w internecie) postanowiła udostępnić na głównej stronie w przystępnej formie, możliwość sprawdzenia przez konsumenta dowolnego pożyczkodawcy w rejestrze. Pragniemy tym samym rozpowszechnić wiedzę na jego temat, gdyż najlepiej sprawdzi się u źródła, tam gdzie konsumenci szukają pożyczek. Również dodatkowo zmobilizuje to tych pożyczkodawców, którzy przeoczyli nowe formalności. Należy to niezwłocznie uczynić pod rygorem kary w wysokości 500 000 zł zgodnie a art. 59h oraz (co gorsze :-) systematycznemu uzupełnianiu o ten element pożyczek na naszej stronie.

Zadaj pytanie lub podyskutuj na ten temat ...